casa feronia

EN  DE  

Hisarönü

Hisarönü Harita

Orhaniye’nin 3.5 km kuzeybatısında yer alan Hisarönü’nün esintili nemsiz havası ve temiz suyunun özellikle astım ve kalp hastaları için iyi geldiği söylenmektedir.

Deniz kenarındaki işletmelerin plajlarında muhteşem denizin ve güneşin keyfini çıkartabilirsiniz.

Hisarönü’nden yapılan tekne turlarına katılabilirsiniz. Tekneler Emel Sayın Koyu’na (İnbükü Koyu), Kartal Koyu’na, Tavşan Adası ve Bencik Koyu’na uğrarlar.

Hisarönü Körfezi’nin yatlar için en tercih edilen koylarından biri olan Bencik, Datça (Bozburun/Reşadiye) yarımadasının en dar noktasını oluşturur. Bir tarafın Hisarönü diğer tarafın Gökova Körfezi olduğu Bencik Koyu’na darlığından dolayı halk “Balıkaşıran” adını yakıştırmıştır.

Yaz sezonu boyunca bölgedeki havanın esintili olması, rüzgar sörfü yapanlar için ideal bir ortam sunmaktadır. Hisarönü’ndeki Fransız Açık Hava Sporları Merkezleri Birliği UCPA’nın Türkiye merkezinde yarım gün veya tam gün şeklinde uygun malzemelerle her seviyede farklı su sporları dersleri verilmektedir.

Hisarönü, Marmaris ve civarındaki 3 önemli  at safari ve binicilik noktalarından birisidir. Köy içinde yer alan at çiftliğinde binicilik eğitimi alabilir, sahil ve ormanda düzenlenen at safari turlarına katılabilirsiniz. At çiftliğinde zihinsel ve fiziksel engelli hastalar için Hippo Terapi (Atla Tedavi) dersleri de verilmektedir. Çetibeli ve Köyceğiz’de de at çiftlikleri bulunmaktadır.

Köfte severlerin sarmaşıklar arasına saklanmış şirin Hisarönü Köftecisi’ne uğramasını tavsiye ederiz.

Pideseverlerin ise bildiğimiz klasik pide çeşitlerinin yanında ballı, muzlu, elmalı, tahinli, közlenmiş patlıcanlı pideleriyle meşhur Mavi Pide’de bir yol molası vermenizi tavsiye ederiz. Türkiye’nin en iyi yol lokantaları arasında gösterilen Mavi Pide’ye gitmek için Hisarönü’nden Marmaris – Datça yoluna doğru devam edin, Orman Deposu’nu geçince Mavi Pide karşınıza çıkacaktır.

Başka bir pideci adresi de Bozburun-Datça yol ayrımında köşe başında bulunan ve 12 ay boyunca hizmet veren Tarım Market Pide Salonu’dur.  Odun fırınında pişen pideleri afiyetle yerken, çocuklarınız da çocuk parkında oynayabilirler.

Hisarönü Körfezi Keçibükü Mevkii’nde bulunan ve yatlara yaz-kış konaklama ve bakım hizmeti veren Martı Marina-Hisarönü tesisi içindeki Club Mistral Restaurant’ta Tayland mutfağından lezzetleri tadabilirsiniz. Denizi Mavi Bayrak tescilli olan Martı Marina bünyesindeki  işletmenin hemen yanında yer alan tarihi Manastır kalıntılarının bahçesindeki mozaikler de görmeye değerdir.

Antik dönemdeki adı Kastabos olan Hisarönü bölgesi Baybassos antik kenti sınırları içerisinde yer almaktadır, bu antik kente  keyifli keşif yürüyüşleri yapabilirsiniz. Bölgedeki Eren Dağı’nda Pazarlık adı verilen düzlükte Kastabos tapınak kentçiğinin de kalıntıları yer alır. Bu kalıntılar Hemithea Tapınağı’na aittir.

İlgilenenler için; ‘Kastabos’taki Hemithea Tapınağı’ isimli arkeoloji ve araştırma kitabı, J.M. Cook ve W.H. Plommer tarafından yazılmış ve Cambridge Üniversitesi Yayınlarınca  basılmıştır.

Antik çağ tarihçisi Sicilyalı Diodoros, Apollon’un getirdiği şarkıcı Molpadia’ya antik çağda insanlara sağlık ve güzellik verip yaşamlarını uzatan Tanrıça Hemithea olarak tapınıldığını ve onun için bir tapınak yapıldığını, tapınağın ününün de uzun süre devam ettiğini anlatır.

Kastabos tapınak kentçiği, bugün Orhaniye’nin sırtını dayadığı Baybassos antik kentine bağlıdır.

 

slide
HİSARÖNÜ & MARTI MARİNA
slide
HİSARÖNÜ DENİZ KENARI & PLAJ - HİSARÖNÜ SEA SIDE & BEACH
slide
EMEL SAYIN (İNBÜKÜ) KOYU - EMEL SAYIN (İNBÜKÜ) BAY
slide
BENCİK KOYU - BENCİK BAY
slide
HİSARÖNÜ'NDE SU SPORLARI - WATER SPORTS AT HİSARÖNÜ
slide
HİSARÖNÜ'NDE AT SAFARİ - HORSE SAFARI AT HİSARÖNÜ
slide
HİSARÖNÜ'NDE PONY'E BİNME - RIDING PONY AT HİSARÖNÜ
slide
HİSARÖNÜ'NDE RESTAURANTLAR - RESTAURANTS AT HİSARÖNÜ
slide
HİSARÖNÜ'NDE RESTAURANTLAR - RESTAURANTS AT HİSARÖNÜ
slide
HİSARÖNÜ YOLU ÜZERİNDE MAVİ PİDE - MAVİ PİDE ON THE WAY TO HİSARÖNÜ
slide
BOZBURUN - DATÇA YOL AYRIMINDA TARIM MARKET PİDE - TARIM MARKET PİDE ON BOZBURUN - DATÇA JUNCTION
slide
CLUB MISTRAL RESTAURANT@MARTI MARİNA, HİSARÖNÜ
slide
CLUB MISTRAL RESTAURANT@MARTI MARİNA, HİSARÖNÜ
slide
CLUB MISTRAL RESTAURANT@MARTI MARİNA, HİSARÖNÜ
slide
EREN DAĞI'NDA KASTABOS ANTİK KENTİ KALINTILARI - KASTABOS ANCIENT CITY RUINS AT EREN MOUNTAIN
slide
HEMITHEA TAPINAĞININ VARSAYILAN ORJİNAL HALİ - SUPPOSED TO BE THE ORIGINAL DESIGN OF HEMITHEA SANCTUARY
slide
"KASTABOS'TAKİ HEMITHEA TAPINAĞI" - "THE SANCTUARY OF HEMITHEA AT KASTABOS"
slide
KASTABOS'UN EL ÇİZİMİ HARİTASI - SKETCH - MAP OF KASTABOS

“Casa Feronia web sitesi içerik bilgileri özgün olarak derlenmiştir, izinsiz kopyalanamaz.” Casa Feronia ©2013