Akyaka “Nail Çakırhan Evleri”

 

Orhaniye’nin 60 km kuzeyinde olan Akyaka’ya doğru yol alırken Cennet’ten manzaralar eşliğinde gideceğiniz bir yol görmeye hazır olun. Dağları geride bırakır bırakmaz hemen sağa döndüğünüzde ise Gökova sahilinde yer alan Akyaka’ya varacaksınız.

Akyaka doğal güzelliklerinin yanında, binlerce yıldır Güney Batı Anadolu’da yaşayan çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi dokusu, değişik mimarisi, denizden her daim esen ılık meltem rüzgarları sizi büyüleyecek…

Mimari özellikleriyle ön plana çıkan ahşap Akyaka evlerinin her biri diğerinden güzel bahçelere sahiptir. Begonvillerin sarmaladığı bu şirin evler dantel gibi işlenmiş ahşap oymalarla süslüdür.

Akyaka evlerinin mimari tarzı Ula’lı ressam ve sanatçı Nail Çakırhan’a aittir. Nail Çakırhan, Ula’nın eski evlerini örnek alarak Akyaka’da bu mimari özellikteki ilk evi kendine yapmıştır ve bu çalışmasıyla birçok ödüle layık görülmüştür.

1983 yılında dünyanın en saygın mimarlık ödüllerinden Ağa Han Uluslararası Mimarlık Ödülü’nün de sahibi olan Nail Çakırhan, mimarlık eğitimi görmediği halde bu ödülü alan ilk kişidir.

Doğayla uyum içinde yaşam süren ve Akyaka’yı farklı kılan özelliklerin başında gelen eşsiz Akkaya evlerinde kendinizi bir masal diyarında hissedeceksiniz.

Bize Ulaşın