Orhaniye

 

 

Orhaniye Küçük

Orhaniye Köyü, Datça Yarımadası’nın güneyinde, Marmaris’in güney batısında ve Hisarönü Körfezi’nde Türkiye’nin bozulmamış doğaya sahip Cennet köşelerinden birinde yer alır.

Marmaris’e  25 km uzaklıkta olan ve tipik Ege – Akdeniz özelliklerini taşıyan eski bir Rum köyü olan Orhaniye, etrafı dağlarla çevrili olduğu için durgun bir denize sahiptir. Sakin bir çevresi olan Orhaniye’de gerçekten dinlendiğinizi hissedebilirsiniz.

Orhaniye koyunu çevreleyen dağlar ve çam ormanlarının suya yansıyan rengini başka hiçbir yerde göremezsiniz. Köyün meşhur Marmaris balına can veren çam ormanları; kekik, defne, ada çayı bitkileriyle mis gibi kokan havası, antik kalıntılara ev sahipliği yapan heybetli dağları, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri gelen herkesi büyüler.

Köy halkının büyük bölümü arıcılıkla uğraşır, köy yollarında kenarlara dizili arı kovanları doğal manzaranın bir parçası gibi geçenleri selamlar. Katkısız, doğal çam ve kekik balı Orhaniye’nin en değerli yerel ürünlerinin başında gelir.

Arıcılıkla birlikte köyde zeytin ağaçlarına sahip olan köylüler zeytinyağı ve zeytincilik yaparlar. Orhaniye’den kekik, kekik suyu, ada çayı, ada çayı yağı, çam balı, yer fıstığı, özel el yapımı zeytin, zeytin yağı, mersin yaprağı, incir, kayısı, üzüm ve defne yapraklarını hem hediyelik hem de kendi evinize özel ambalajlar  içinde alabilirsiniz.

Ayrıca Orhaniye’de her hafta Cumartesi günleri kurulan köy pazarından tüm yiyecek, meyve – sebze ihtiyaçlarınızı tamamen doğal ve organik ürünlerle karşılayabilirsiniz.

Orhaniye’nin sakin koyu, hem dalmayı sevenlere hem de olta balıkçılığı yapmak isteyenlere ideal bir ortam sunar.

Koyun ortasında yer alan adanın tepesindeki antik kale kalıntılarının bölgede kurulu Baybassos antik kentine ait olduğu düşünülmektedir. Korsanlara karşı gözcülük yapmak amacıyla inşa edildiği düşünülen kaleye tırmanabilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Adaya kayıkla ulaşabilir ve patika yolu izleyerek de tepedeki kale kalıntılarına çıkabilirsiniz. Harika manzara tüm yorgunluğunuzu alacaktır. Baybassos’luların kaleye Turgut köyündeki şelaleden kemerler ve su altına döşedikleri borular aracılığıyla su getirdikleri de söylenir.

Orhaniye’de dağlara çıkan patika yollarda ağaçların arasında yapacağınız doğa yürüyüşleriyle keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Bisikletseverler için, Hisarönü – Orhaniye – Selimiye sahilyolu çok keyifli bir rotadır.

Deniz kenarındaki  işletmeler gündüzleri plaj, akşamları da restoran olarak hizmet vermektedir. Bu işletmelerin plajlarında gündüz  denizin keyfini çıkarırken, denize nazır barlarında güneşin batışını keyifle seyredebilir ve dilerseniz yemek yiyebilirsiniz.

Orhaniye’den Hisarönü Körfezi’ni gezen tekne turlarına katılabilirsiniz. Muhteşem koylar ve manzaralar göreceğiniz bu tekne turlarında Selimiye, Hisarönü, İnbükü (Emel Sayın) gibi koylarda ve Dişlice Adası’nda mola veriliyor. Dişlice Adası, küçük kanyonları ve kaya yapısıyla ilgi çeker. Dişlice Adası’nın kaya yapısından kaynaklanan bir başka özelliğini ise Selimiye bölümünde okuyabilirsiniz 😉  Güneş battıktan sonra benzersiz bir deneyim yaşamak isterseniz, mehtaplı gecelerde yapılan tekne turlarına katılabilirsiniz.

Yelkenle ilgileniyorsanız, Orhaniye’de günübirlik kaptanlı yelkenli tekne turlarına da katılabilirsiniz. Genellikle sabah saat 10.00 da başlayan kaptanlı yelkenli tekne turlarında, önce 2 saatlik yelken seyri ve seyir esnasında eğitim verilir,  hava şartlarına göre koy içi veya koy dışında yüzme ve yemek molasından sonra saat 13.30 da tekrar seyire çıkılır hava şartlarına göre 2 saatlik yelken seyrinden sonra tekrar 45 dakikalık yüzme ve dinlenme molası verilerek saat 18.00 gibi marinaya geri dönülür.

Hisarönü Körfezi’nin sakin denizi  yumurtlamaya gelen balıklara da evsahipliği yapar. Orhaniye’nin zengin balık çeşitleri arasında çipura, barbunya, akya, trança, lağos ve mezgit bulunur. Karides, ahtapot ve kalamarın da tadına doyulmaz.

Orhaniye’de keyifli bir yemek için, Orhaniye Bük Restoran’ı tercih edebilirsiniz.

Orhaniye sahilinde deniz kenarındaki çocuk parkı, muhteşem manzarasıyla bugüne kadar gördüğümüz en güzel çocuk parklarından birisidir. Çocuklarınız neşeyle parkta oynarken, siz de bir yandan onlara göz kulak olup bir yandan da muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Bir Karya antik kenti olan Baybassos’un kalıntıları, Orhaniye’nin sırtını dayadığı dağın zirvelerinden birinde bulunur. Baybassos yakınlarındaki köye kadar arabayla gidilebilirsiniz. Yön levhaları yetersiz kaldığında çevredeki  köylüler size severek yardımcı olacaklardır. Çıkış yolu toprak ve engebelidir. Aracınızı köyde bırakarak yaklaşık 45 dakika süren orman içi tırmanıştan sonra zirveye varabilirsiniz.

Zirvede, Selimiye’den Hisarönü’ne kadar geniş bir alanı kapsayan muhteşem manzara yorgunluğunuzu alıp götürecektir.

Etiketler: kiralık villada tatil, havuzlu özel villa,  kiralık havuzlu villa, kiralık yazlık taş ev villa, kiralık özel havuzlu taş ev, gözlerden uzak villa, yazlık tatil aile villası, orhaniye taş ev, denize yakın yazlık aile villası, havuzu görünmeyen villa
Bize Ulaşın