Bördübet

 

Orhaniye’nin yaklaşık 23 km kuzeybatısında yer alan Bördübet, Datça Yarımadası’nın Gökova Körfezi’ne bakan yüzünde adeta medeniyetten soyutlanmış bir köydür.

Bördübet adının, eskiden bölgede saklanan İngiliz askerlerinin bölgedeki kuşların çokluğu ve çeşitliliği karşısında şaşkınlıklarını dile getirerek, buraya “Bird’s Bed’’ yani “Kuş Yatağı demesinden kaynaklandığına inanılıyor.

Bördübet’te denizin bir kanal gibi çam ormanlarının içine girmesi burayı daha özel hale getiriyor. Çam ağaçlarıyla çevrili koy, yazın en sıcak zamanlarında bile gölgelik ve serin oluyor.

Özel Çevre Koruma Alanı içindeki Bördübet koyu ve çevresi 1. derecede doğal sit alanı olduğu için her türlü yapılaşma yasaktır. Bördübet’te çok az turistik tesis bulunur, onlar da çevreye duyarlı şekilde inşa edilmiştir.

Yapılaşma ve insan olmadan 9 km boyunca devam eden toprak ve virajlı yoldan sonra denize varırsınız. Eğri büğrü yol boyunca size esprili trafik işaretleri  eşlik eder; engebeli yolda 20 km hızla ilerlerlemeye çalışırken “Radar Kontrol Max 120 km” gibi 😉 Bördübet’te yer alan ve çevreye duyarlı inşa edilen keyifli bir işletmenin oklarıdır bunlar…

Denizden dere gibi içerilere giren koy, daha sonra neredeyse gerçek bir dereye dönüşür.  Yatlar koyun biraz içerilerine girebilirken daha küçük tekneler derenin içine kadar ilerleyebilir. Bördübet denizcilere fırtınalarda güvenle sığınabilecekleri doğal bir liman sunar.

Çevredeki orman yamaçlarında yürüyüş yapmak isterseniz, kuş sesleri duyacağınız patikalara girebilirsiniz.

Denizden dere gibi içerilere giren koy üzerinde kano yapabilirsiniz.

Ancak bu zorlu yolu gitmeden önce, deniz kenarında halka açık herhangi bir yeme-içme vb. hizmet sunulmadığını hatırlatmak isteriz.

Bize Ulaşın