Kızkumu

 

Orhaniye’nin ünü Türkiye sınırlarını aşan sembolü,  karadan denize doğru sığlık bir yol üzerinde uzanan ve rengi kırmızıya çalan Kızkumu plajıdır.

Kumul hareketleri sonucunda karadan başlayıp koyu ikiye bölerek oluşan bu sığlık yol, yaklaşık 600 m uzunluğundadır.

Bir doğa harikası olan Kızkumu’nu Türkiye’de Orhaniye’den başka bir yerde görmek mümkün değildir. Kızkumu’nda güneşin batışını izlemek de ayrı bir keyiftir…

Kızkumu plajı, son yıllarda turistik Jeep Safari turlarının önemli bir durağı haline geldiği için, gündüzleri çok kalabalık olmaktadır.

Kızkumu’nun halk arasında dolaşan efsaneleri de çok çeşitlidir. En bilinen hikayelerden birini biz de paylaşalım;

Bir zamanlar bölgede yaşayan ve bir deniz kızı kadar güzel olan genç kız kıyının diğer tarafındaki sevgilisine ulaşmak ister. Bunun için eteğine kum doldurur ve eteğindeki kumları dökerek denizde bir yol oluşturup yürümeye başlar. Ancak eteğindeki kumlar karşı kıyıya ulaşmasına yetmez ve eteğindeki kumların bittiği yerde, genç kız sevgilisine kavuşamadan kaybolur.

Kızkumu’nun ucunda bu güzeller güzeli genç kızın mezarının olduğuna inanılır. İşte o zamandan bugüne bölge, Kızkumu olarak bilinir.

Yöre sakinleri ve gelen ziyaretçiler, denizin içindeki 600 metrelik bu yolda yürürken dilek tutarlar ve  dileklerinin gerçekleşeceğine inanırlar…

Bize Ulaşın