Taşlıca & Bozukkale (Loryma Antik Kenti)

 

Orhaniye’nin yaklaşık 33 km güneyinde olan Taşlıca’da bambaşka bir coğrafya sizi karşılar. Milyonlarca kayayla kaplı sarp yamaçlar, devleşmiş zeytin ağaçları, terk edilmiş taş evler ve keçi sürüleri

Bozburun Yarımadası’nın ucundaki son yerleşim yeri olan Taşlıca Köyü, her iki yanında birer hörgüç gibi yükselen kayalık bir vadinin ortasında kurulmuştur. Kırk Kuyular denilen geniş araziye dağılmış 40 kadar taş kuyudan su çekmek köyde yüzyıllardan beri devam eden çok eski bir gelenektir. Köyün arkasındaki ovaya indiğinizde dev bir obruk göreceksiniz.

Çevrede gezinti yapan yılkı atlarıyla karşılaşabilirsiniz. Yılkı atları, bugün Anadolu’da doğada serbest dolaşan yabani atlara verilen isimdir. Vadinin karşı yamacındaki eski yerleşim terk edilmiş taş evleriyle hayalet bir kenti andırır.

Badem ağaçları ve makilikler altına gizlenen antik kent kalıntıları size hoş bir sürpriz yapar. Marmaris’ten Bodrum’a giden teknelerin konaklama duraklarından Bozukkale ve antik çağdaki adıyla Loryma antik kent kalıntıları, koyun giriş noktasında makilikler arasında oldukça iyi durumdadır.

M.Ö. 10. yüzyılda Rodos Peraiası’nın (Karşı Yakası) merkezi olan Loryma antik kenti hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Karşılıklı surlarla dikdörtgen şeklinde uzanan kalenin dokuz kulesi vardır. Kale, kule ve burçlarıyla gayet iyi korunmuş sağlam bir durumdadır. Kaleye ‘bozuk’ sözünün yakıştırılmış olmasının kalenin bir yanının eksik oluşu ile ilgili olduğu söylenir. Bozukkale koyunda genellikle mavi yolculuk tekneleri ve yatlara hizmet veren birkaç lokanta bulunur.

Bozukkale yolunun devamı Serçe Limanı’na iner.

Bize Ulaşın