Bayır & Anıt Çınar

 

Orhaniye’nin yaklaşık 7 km güneyinde yer alan Bayır Köyü, son yıllarda Jeep Safari turlarının gözde durak noktalarından biri haline gelmiştir. Bayır köyü, yemyeşil ağaçların arasından tertemiz denizi ile sizi karşılar.

 Köyün sembolü; köy meydanında bulunan ve geçmişi yaklaşık 2000 yıla dayanan tarihi dev  çınar ağacıdır.

Anıt Ağaç” olarak tescil edilen tarihi çınar ağacının  etrafında bir tur atmanın insanın ömrünü uzattığına inanılır. Çınarın altındaki kahvelerde başka hiçbir yerde aynı tadı bulamayacağınız köpüklü ayranı içmenizi ve dev çınarla bir hatıra fotoğrafı çektirmenizi tavsiye ederiz;

Orhaniye Güney Çevresi Bayır & Anıt Çınar 3

Orhaniye Güney Çevresi Bayır & Anıt Çınar 4

Bayır köyünün antik Syrna kentinin üzerinde kurulduğu ve günümüzde köy camisinin bulunduğu alanda Yunan Mitolojisi’nde Sağlık Tanrısı olan Asklepios’a adanmış bir tapınağın bulunduğu söylenir. Ancak tapınaktan bugüne ulaşan maalesef hemen hiç iz kalmamıştır.

Syrna kentinin akropolisi*, köyün 2 km kuzeydoğusunda Yancağız Tepesi üzerindedir. Akropolis’e Bayır’dan bugün de kullanılan antik taşlı yol izlenerek gidilebilir. Tırmanış yaklaşık yarım saat sürer. Akropoliste kent surlarının bir bölümü, mezar kapak taşları ve antik kalıntıları görebilirsiniz.

*Akropolis, Yunanca “yukarıda bulunan şehir” anlamına gelir. Eski Yunan döneminde tapınaklar ve hazinelerin saklandığı yapılar akropoliste yer alırdı.

Bize Ulaşın