Bozburun “Gulet Yapımı”

 

Orhaniye’nin yaklaşık 25 km güneybatısında şirin bir balıkçı kasabası olan Bozburun denildiğinde akla ilk gelen özelliklerden biri de gulet yapımıdır. Türkiye’nin önde gelen gulet imalatçısı ve işletmecisi olan Bozburun’da 2004 yılı liman kayıtlarına göre 183 gulet bulunmaktaydı.

Ancak Denizcilik Müsteşarlığı’nın 1990 yılında karar alıp, 2009 yılında yürürlüğe soktuğu  “Tersanelerde Yasal İzin” kararının başladığı tarihten itibaren tüm özel tekne yapım atölyeleri teker teker kapandı.

1987-1996 yılları arasında 35 gulet yapım atölyesi olan Bozburun’da 2011 itibariyle maalesef 3 atölye kaldı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Bozburun’un gulet üretimindeki ünü Türkiye sınırlarını aşmaktadır. Mavi yolculukların yapıldığı bu guletler için İngiltere, Almanya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerden tekne yapımı için siparişler alınmaya devam etmektedir.

Bozburun gulet ustaları, Bozburun halkı, her yıl Ekim ayında geleneksel olarak gerçekleştirilen “Gulet Festivali” ile aylar boyunca emek verdikleri eserlerini sergileme imkanı bulmaktadırlar.

Bize Ulaşın