İçmeler

 

Orhaniye’nin  yaklaşık 27 km kuzeydoğusunda olan İçmeler, uzun plajları ve sahili ile Marmaris’e yakın mesafede olmak isteyenlerin tercih ettiği bir yerleşim birimidir.

Marmaris’e 8 km uzaklıkta olan ve gece-gündüz minibüs seferleri yapılan İçmeler, Marmaris’e yakınlığı sebebiyle kalabalık ve şehir yaşantısına yakın bir yapıya dönüşmüştür.

Adını İçmeler koyunun sağ köşesinde sahile yakın bulunan kaynak suyundan alır. Bu kaynak suyu,  klorür ve sülfat anyonu ile sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum katyonlarınca fazlasıyla zengin bir sudur.

Litresinde 140 gram’dan fazla erimiş madde olduğundan içimi zordur. İç hastalıklara iyi geldiği belirlenen sudan iki bardak içilince derhal müshil etkisi gösterir.

Köyün Gölenye olan adı, 1963 yılında Muğla Valisi Şerif Tüten tarafından İçmeler olarak değiştirilmiştir.

İçmeler’de kanallardan denize akan tatlı su, bölgeye ayrı bir hava katar. İçmeler uzun plajları sayesinde su sporları için de keyifli aktiviteler sunar; deniz paraşütü, muz, kano gibi su sporları yaygındır.

İçmeler’den çevre koylara, Dalyan ve İztuzu Plajı’na düzenlenen günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz.

Bir doğa harikası olan ve uzunluğu 6 km’yi aşan İztuzu Plajı, Caretta Caretta kaplumbağlarının yumurtalarını bırakmalarına çok uygun olan ince kumu sayesinde önemli bir üreme alanı özelliğine sahiptir.

Marmaris – İçmeler sahilyolu bisikletseverler için keyifli bir rotadır. Marmaris Bisiklet Topluluğu, bisikletseverler için birçok farklı rota sunmaktadır.

İçmeler sahili boyunca pek çok cafe ve restoran bulunur, bununla birlikte çok sayıda büyük alışveriş mağazaları da dikkati çeker. Alışveriş için farklı alternatifler sunan İçmeler’de mücevher, deri, giyim ve hediyelik eşya mağazalarını yol boyunca sıklıkla görmek mümkündür.

İçmeler’de her gün açılan sokak pazarlarında; sanat ürünlerinden ayakkabı ve giyim eşyalarına kadar her şeyi tezgahlarda bulabilirsiniz.

İçmeler’de her Çarşamba günü Halk Pazarı kurulur, yöresel ürünler almak isteyenler için Halk Pazarı’nı tavsiye ederiz.

 

Bize Ulaşın